Liahnutie

Častým zjavom je pomer vyliahnutých kohútikov a sliepočiek 1:1.

 

(tento článok sa nachádza na viacerých stránkach)

"Chov tohoto zaujímavého plemena je však trochu náročnejší, ako u bežných plemien. Asi najväčší problém je oplodnenosť vajec a a liahnivosť. Prvú vec, čo si u tohoto plemena všimnete je jeho zvláštna postava, ktorú spôsobuje neprítomnosť kostrče (trtáča) a tým pádom aj chvosta. Tu vzniká problém. Keďže chvostové perie u kohúta aj sliepky splýva cez kloaku a vďaka zakrnutosti kostrče, táto hydina nevie pri párení perie zdvihnúť. Takže aj keď kohút sliepky normálne pojíma, vajcia sú zväčša neoplodnené. Proti tomuto je len jedno opatrenie. Zhruba tri týždne pred zamýšľaným zberom násadových vajec (po rozdelení araucan do chovných kmeňov) je potrebné u všetkých bezchvostových kusov upraviť perie okolo kloaky. Pokiaľ chovné kusy už nemienite vystavovať je potrebné chvostové perie okolo kloaky opatrne ostrihať, tesne pri koži, aby trčiace kostrnky pri párení nerušili. Pokiaľ perie opatrne vytrháte, musíte to robiť častejšie, nakoľko veľmi rýchlo doratsá. Je pravda, že pohľad na takto upravenú hydinu chovateľskému oku veľmi neulahodí, ale máte istotu, že sa dočkáte oplodnených vajec.

 

Z vlastných skúseností môžem poradiť, aby do chovu zaradili aj zvieratá s chvostom, ktoré sa síce nemôžu vystavovať, ale dosiahnu vyššiu oplodnenosť a aj po nich vychovajú veľa kureniec, ktoré budú v dospelosti spĺňať „vzorníkové“ požiadavky. Stále je však veľký problém dochovať potomstvo s bajúzami, čiernou bradou, tmavou farbou peria, zelenými nohami a požadovaným postojom. Zo sto vyliahnutých kureniec len niekoľko spĺňa všetky požadované predpoklady. Taktiež sa neodporúča zostaviť chovné hejno len napr. s bajúzatých sliepok a bajúzatého kohúta. Ja som do tohotoročného chovu zaradil bajúzatého kohúta a sliepky bradaté s fúzami. Liahnivosť predčila moje očakávania. Vyštepuju sa všetky druhy araucan a ich kombinácie. Najväčšiu radosť mám, že je aj niekoľko kusov bajúzatých sliepočiek a kohútikov.

 

Nakoľko mám veľkú liaheň, všetky znesené vajíčka som liahol len v liahni. Ale z počutia aj z literatúry viem, že sú sliepky tohoto plemena aj výbornými kvočkami. Sám som mal problém „odkvokať“ niektoré moje sliepky, ktoré túžili sami vychovávať potomstvo. Kamarát, čo mal odo mňa araucany, si potomstvo odchoval pod nimi a boli výborné kvočky."