
Chovné zariadenia
Všetky priestory musia byť svetlé, suché, vzdušné, chránené pred prievanom, mrazom a dravcami a šelmami.
Araucany sú nenáročné, odolné, aj vo veľkých mrazoch a na snehu pobehujú vo výbehu a hľadajú niečo na zobkanie. Dokážu vzlietnuť aj smerom kolmo nahor a do dosť veľkej výšky, čomu treba pripôsobiť plot. Zo začiatku sa aj nám mladé kury potulovali po susedovej záhrade :)
Kurín
Na 1 m2 a najmenej 2 m3 rátame s 6 kurami malého typu (čiže aj araukanami). Voľná polahová so slamou, hoblinami alebo pieskom ako podstielkou plocha slúži na voľný pohyb.
Okná by mali byť orientované na juhovýchod a tvoriť najmenej 1/5 plochy podlahy kurína.
Výška východových dvierok pre kury má byť najmenej 25 cm.
Vnútorné vybavenie: drevené bidlá - 4-6 cm široké, zaoblené, vo výške max. 1 m, rozstup medzi bidlami sa riadi podľa veľkosti sliepok a dĺžky chvosta; asi 15 cm pod bidlami dávame dosku alebo iný lapač trusu a nečistôt, ktorý uľahčuje čistenie kurína. Rátame s jedným znáškovým hniezdom 30x40x30 cm na 5 nosníc, výstelku môže tvoriť orechové lístie, slama, papradie alebo tabak. stonky, kde sa nedržia parazity. Kŕmidlá. Pre 1-3 týždňové kurčatá 3 cm, 4-8 týždňové 6 cm, 9-24 týždňové 8 cm dĺžky. Pre dospelé vystačí 1 m dĺžky na 15 sliepok. Nádoby na vodu a kŕmidlá udržiavame denne čisté. Osvedčili sa automatické. Umelé osvetlenie využijeme hlavne v zime.
Pastevný výbeh
Na 1 kuru pripadá 10-20 m2 výbehu. Nič nepokazíme pekným poplastovaným pletivom, ale pozor na veľkosť, oká pletiva by mali byť skôr malé. Súčasťou výbehu musia byť tienisté miesta - prístrešky, kry, stromy.
Dobrým výbehom ušetríme 25% spotreby krmiva.
Zo zdravotného hľadiska je dobré striedať výbehy. Starú trávu treba kosiť, pretože sliepky obľubujú mladé výhonky. Na založenie nobého trávnika používame osivo na športoviská alebo pasienkovú zmes, je dobré pridať ďatelinu plazivú.
Do pôdy zapracovaný piesok zvýši vsakovanie vody.